Згідно Закону України 3651-д орган місцевого самоврядування «Триліська сільська рада» (код ЄДРПОУ: 04360043) був реорганізований і увійшов до складу Кожанської громади

Для можливості відновлення сайту дзвоніть за телефонами: (0432) 55-43-70 - Метастудія (Вінниця)
Vlada.ua - розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування

ІСТОРІЯ СЕЛА

Триліси (в писемних джерелах – Трилесы, Трилесся, Трылисы) – одне з найдавніших поселень Придніпров'я. Триліси вперше згадуються в ХІV ст., коли київський князь Володимир Ольгердович грамотою, виданою в 1390 році, стверджував право володіння ними за князем Юрієм Половцем-Рожиновським зі Сквири. Наприкінці ХІV – на початку ХVІІ ст. татарські орди п'ять разів спустошували Триліси, а в 1600 році – повністю спалили. Проте невдовзі містечко почало відроджуватися.

Яскраву сторінку вписали жителі Триліс в історію визвольної війни українського народу 1648-1654рр. У серпні 1651року, коли селянсько-козацькі війська на чолі з Богданом Хмельницьким після поразки під Берестечком відступили до Білої Церкви, польське військо зупинилося під Трилісами. На світанку 23 серпня 1651 року загін у складі 600 піхотинців і 400 драгунів з чотирма гарматами розпочав штурм Триліс. Бій був нерівним, але жителі захищялися мужньо.

Однією з найважливіших подій у житті Триліс ХІХ ст. було повстання Чернігівського полку. П.І. Пестель 13 грудня 1823 року за доносом був заарештований, тому повстання очолив підполковник С.І. Муравйов-Апостол. 28 грудня Муравйов-Апостол приїхав у Триліси. Царський уряд жорстоко розправився з декабристами. В 1965 році на відзнаку 140-річчя повстання Чернігівського полку в селі споруджено пам'ятник.

У другій половині ХІХ ст. економічне життя Триліс дещо пожвавилось. У 1856 році В. Браницький збудував тут гуральню, на якій працювали кріпаки. Крім гуральні, в селі була панська економія, водяний млин і 3 кузні.

Соціалістичне будівництво в селі після закінчення громадської війни проходило в складних і важких умовах.

Поступово розгорталася в селі і культурно-освітня робота. Вже восени 1920 року було відкрито початкову школу. В селі працювала бібліотека, яка в 1927 році налічувала 3 тис. книжок.

Наприкінці 1930 року в Трилісах було 5 колгоспів: ім. Петровського, ім. 16-річчя РСЧА, Політвідділ, МЮД та ім. Шевченка. У 1939 році ланки колгоспу ім. 16-річчя РСЧА, які очолювали М. Мельниченко, А. Іванченко, В. Димура та П. Дакало зібрали по 320 цнт цукрових буряків з кожного гектара. Перед Великою Вітчизняною війною стопудової врожаї зернових вирощував колгосп ім. Петровського, головою якого був Г.В. Лень, нагороджений за бойові заслуги під час війни з білофінами орденом Червоного Прапора. За досягнуті успіхи в розвитку громадського господарства Колгоспи ім. 16-річчя РСЧА та ім. Петровського у 1920 році були учасниками сільськогосподарської виставки, а конюх артілі ім. 16-річчя РСЧА С.С. Лень, одержав Малу золоту медаль Головного виставочного комітету.

Значне місце в господарському житті Триліс посідав спиртзавод. У 1923 році закінчилася його відбудова, а через два роки він перевищив рівень виробництва. У 1934 році підприємство реконструйовано. Колектив заводу в 1939 році підвищив продуктивність праці. А в 1940 році виробив понад план 21 тис. декалітрів спирту.

Тяжким випробуванням для трилісців була війна. 17 липня 1941 року гітлерівці вдерлися в Триліси. Вони арештували, ув'язнили і закатували 93 партійних. Радянських і комсомольських активістів. 252 юнаків і дівчат відправили на каторгу до Німеччини. 7 листопада 1943 року частини 3-ї танкової армії визволили Триліси, але 11 листопада мусили залишити село. Остаточно Триліси були визволені від окупантів 25 листопада 1943 року. Жителі села відразу приступили до відбудови зруйнованого господарства.

Влітку 1950 року всі п'ять колгоспів об'єднались в один – ім. Сніцера. Гордістю колгоспу є люди. Свинарка Г.Г. Пустовіт та доярка Г.А. Денисюк та багато інших трудівників відзначені урядовими нагородами, а ланкова Оксана Тимофіївна Музиченко нагороджена орденом Леніна. У 1970 році 68 чоловік удостоєні ювілейної медалі «За доблесну працю. На відзнаку 100-річчя з дня народження В.І. Леніна».

Високих виробничих показників досягав рік у рік колектив спиртзаводу. З 1949 по 1971 рік комбінат очолював Матвій Пилипович Тюзнєв, колишній шахтар, потім комсомольський вожак, секретар райкому комсомолу, секретар райкому партії в Омській та Київській областях. В 1942 році Матвій Пилипович Тюзнєв нагороджений орденом Леніна. Протягом 1950-1970 рр. спиртзавод 43 рази виборював перше місце в соціалістичному змаганні і утримував перехідний Червоний прапор Ради міністрів СРСР та ВЦРПС. У квітні 1970 року колективу комбінату вручено Ленінську Почесну грамоту ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів Союзу РСР та ВЦРПС, 44 передовики нагороджені медаллю «За доблесну працю». За високі показники 5 працівників комбінату нагороджені орденами та медалями, в т.ч. орденом Леніна Феодосій Йосипович Кириленко, орденом Жовтневої Революції – Яків Олексійович Мирончук.

Протягом 40 років на Триліському спиртовому заводі працював Мотренко Павло Йосипович, з яких 27 років, директором спиртзаводу.

На території Триліської ЗОШ встановлено бронзовий бюст Герою Радянського Союзу Коваленко Юрій Семенович.

Триліси сучасні

На даний час в Трилісах налічується 1436 дворів. Кількість зареєстрованого населення складає 1780 чоловік. Більша частина будинків газифікована. На території ради розташовані дитячий садочок «Ялинка», Будинок культури, амбулаторія ЗПСМ, відділення зв'язку, бібліотека з книжковим фоном 14 тис. примірників, працюють 8 магазинів та ринок. На території Триліської ЗОШ встановлено бронзовий бюст Герою Радянського Союзу Коваленко Юрію Семеновичу, а школі присвоєно звання імені Героя Радянського Союзу Коваленка Ю.С. Відбудовано Храм Успенія Божої Матері. Працюють сільськогогосподарські підприємства: ПП «Аскон», ТОВ «Зелена садиба», СФГ «Фастівське», СФГ «Карміл». Живуть в нашому селі працьовиті люди, які прагнуть своєю працею перетворити рідну землю на квітучий сад.


Розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування
Пропонуємо веб-платформи по створенню власного веб-сайту державним органам влади, органам місцевого самоврядування та державним установам
Gromada.org.ua, Rda.org.ua, Rayrada.org.ua, School.org.ua, Osv.org.ua

Логін: *

Пароль: *